Results

21. Fašinada Cup

Results are provisional as of 18:24 on July 21, 2024

F Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 31 F ŠAJKA PLASTIČNE BARKE Miroslav Orlov Delfin 1.0   1.0
2nd 24 F Andamento Lento PLASTIČNE BARKE Branko Krstović JK Delfin 2.0   2.0
3rd 25 F Galeb PLASTIČNE BARKE Ilija Sulaver Bokeška jedra 4.0 DNS   4.0

K Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 17 K Stravaganza RACE 2 Niko Kmetović JK Orsan 1.0   1.0
2nd 5 K Fox KATAMARAN Luka Ognjanovic JK Lahor 2.0   2.0
3rd 18 K Dubrovnik RACE 2 Alec Cvinar JK Orsan 3.0   3.0
4th 38 K Hobie Cat 16 KATAMARAN Toni Belan Tribelan 4.0   4.0
5th 20 K Auckland OPEN 7 Dmitriy Gedulyanov FLOW Yacht Club 5.0   5.0
6th 30 K J70 6 J70 Ivan Gureev Bora Sailing Club 6.0   6.0
7th 12 K J70 2 J70 Saša Keković Herceg Novi 7.0   7.0
8th 4 K Bura J70 Grigory Gedulyanow Bora Sailing Club 8.0   8.0
9th 32 K J70 7 Mochito J70 Igor Shevchenko PMYC 9.0   9.0
10th 22 K J70 4 J70 Daria Shamshurina Dva Topora 10.0   10.0
11th 28 K Altair OPEN 8 Branislav Erac JK Lahor 11.0   11.0
12th 35 K Sheddi OPEN 7 Lev Kovalev YC Flow 12.0   12.0
13th 36 K J70 Belani J70 Ilija Belan Tribelan 13.0   13.0
14th 39 K Osmica OPEN 3 Branko Vidojic JK Jovo Dabovic 14.0   14.0
15th 1 K Berti RACE 1 Tom Daniel PMYC 15.0   15.0
16th 16 K Medusina OPEN 4 Matija Rašović Jugole Grakalić 16.0   16.0
17th 33 K Kibukati OPEN 5 Vladimir Tosic Gemax Beograd 17.0   17.0
18th 23 K Zephyr RACE 1 Kristijan Vučinić Delfin 18.0   18.0
19th 27 K Ilijica RACE 1 Jandrić Aleksandar JK Delfin 19.0   19.0
20th 14 K Natalija I OPEN 6 Petar Bojović JK Zemun 20.0   20.0
21st 29 K Chita OPEN 5 Dr Niksa Trus Gjurovic Lahor Kotor 21.0   21.0
22nd 34 K Gušt OPEN 3 Dario Vrban JK Delfin 22.0   22.0
23rd 8 K Bojana OPEN 7 Nebojša Dimitrijević MORNARICA CG 23.0   23.0
24th 21 K Prdo OPEN 1 Anja Lučić JK Jugole Grakalić 24.0   24.0
25th 7 K Mosafir OPEN 6 Sergei Shevchenko Montenegro 25.0   25.0
26th 10 K Stella Maris OPEN 4 Marin Čižek Bokeška jedra 26.0   26.0
27th 37 K Bavica OPEN 1 Petar Kovacevic Lahor 27.0   27.0
28th 6 K Bosonoga OPEN 1 Marko Vujović JK Lahor 28.0   28.0
29th 19 K Morelia OPEN 5 Daniel Kuhar JK Lahor 29.0   29.0
30th 13 K Mrvica OPEN 2 Goran Burić Lahor Kotor 36.0 DNF   36.0
30th 15 K Elli Di KATAMARAN Konstantin Dundukov Delfin 36.0 DNF   36.0
30th 9 K Ecumena OPEN 6 Aleksei Chagaida Delfin 36.0 DNF   36.0
30th 11 K Grace OPEN 8 Bohdan Stelmakh Delfin 36.0 DNF   36.0
30th 2 K Svetlana OPEN 2 Jana Jakšić JK Jugole Grakalić 36.0 RET   36.0
30th 3 K Hopping Bird OPEN 1 Dušan Vuleković YC Lahor 36.0 DNS   36.0

J70 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 30 K J70 6 J70 Ivan Gureev Bora Sailing Club 1.0   1.0
2nd 12 K J70 2 J70 Saša Keković Herceg Novi 2.0   2.0
3rd 4 K Bura J70 Grigory Gedulyanow Bora Sailing Club 3.0   3.0
4th 32 K J70 7 Mochito J70 Igor Shevchenko PMYC 4.0   4.0
5th 22 K J70 4 J70 Daria Shamshurina Dva Topora 5.0   5.0
6th 36 K J70 Belani J70 Ilija Belan Tribelan 6.0   6.0

KATAMARAN boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 5 K Fox KATAMARAN Luka Ognjanovic JK Lahor 1.0   1.0
2nd 38 K Hobie Cat 16 KATAMARAN Toni Belan Tribelan 2.0   2.0
3rd 15 K Elli Di KATAMARAN Konstantin Dundukov Delfin 4.0 DNF   4.0

OPEN 1 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 21 K Prdo OPEN 1 Anja Lučić JK Jugole Grakalić 1.0   1.0
2nd 37 K Bavica OPEN 1 Petar Kovacevic Lahor 2.0   2.0
3rd 6 K Bosonoga OPEN 1 Marko Vujović JK Lahor 3.0   3.0
4th 3 K Hopping Bird OPEN 1 Dušan Vuleković YC Lahor 5.0 DNS   5.0

OPEN 2 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 2 K Svetlana OPEN 2 Jana Jakšić JK Jugole Grakalić 3.0 RET   3.0
1st 13 K Mrvica OPEN 2 Goran Burić Lahor Kotor 3.0 DNF   3.0

OPEN 3 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 39 K Osmica OPEN 3 Branko Vidojic JK Jovo Dabovic 1.0   1.0
2nd 34 K Gušt OPEN 3 Dario Vrban JK Delfin 2.0   2.0

OPEN 4 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 16 K Medusina OPEN 4 Matija Rašović Jugole Grakalić 1.0   1.0
2nd 10 K Stella Maris OPEN 4 Marin Čižek Bokeška jedra 2.0   2.0

OPEN 5 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 33 K Kibukati OPEN 5 Vladimir Tosic Gemax Beograd 1.0   1.0
2nd 29 K Chita OPEN 5 Dr Niksa Trus Gjurovic Lahor Kotor 2.0   2.0
3rd 19 K Morelia OPEN 5 Daniel Kuhar JK Lahor 3.0   3.0

OPEN 6 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 14 K Natalija I OPEN 6 Petar Bojović JK Zemun 1.0   1.0
2nd 7 K Mosafir OPEN 6 Sergei Shevchenko Montenegro 2.0   2.0
3rd 9 K Ecumena OPEN 6 Aleksei Chagaida Delfin 4.0 DNF   4.0

OPEN 7 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 20 K Auckland OPEN 7 Dmitriy Gedulyanov FLOW Yacht Club 1.0   1.0
2nd 35 K Sheddi OPEN 7 Lev Kovalev YC Flow 2.0   2.0
3rd 8 K Bojana OPEN 7 Nebojša Dimitrijević MORNARICA CG 3.0   3.0

OPEN 8 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 28 K Altair OPEN 8 Branislav Erac JK Lahor 1.0   1.0
2nd 11 K Grace OPEN 8 Bohdan Stelmakh Delfin 3.0 DNF   3.0

PLASTIČNE BARKE boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 31 F ŠAJKA PLASTIČNE BARKE Miroslav Orlov Delfin 1.0   1.0
2nd 24 F Andamento Lento PLASTIČNE BARKE Branko Krstović JK Delfin 2.0   2.0
3rd 25 F Galeb PLASTIČNE BARKE Ilija Sulaver Bokeška jedra 4.0 DNS   4.0

RACE 1 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 23 K Zephyr RACE 1 Kristijan Vučinić Delfin 2.0   2.0
2nd 27 K Ilijica RACE 1 Jandrić Aleksandar JK Delfin 3.0   3.0
3rd 1 K Berti RACE 1 Tom Daniel PMYC 4.0 RET   1.0

RACE 2 boat_class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Bow Fleet boat_name boat_class helm_name helm_club R1 R2 Total
1st 17 K Stravaganza RACE 2 Niko Kmetović JK Orsan 1.0   1.0
2nd 18 K Dubrovnik RACE 2 Alec Cvinar JK Orsan 2.0   2.0


www.fasinada-cup.com
lahorkotor@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.34.00
www.sailwave.com

ORGANIZERS
PATRONS
SPONSORS